В световен мащаб са се наложили два вида подход при тревожни и депресивни разстройства: психотерапия и медикаментозна терапия. Често се среща ненужното противопоставяне между двата подхода, които се допълват, защото работят в различни аспекти на проблема. Всяка теория, която разглежда тревожните и депресивни проблеми само от страна на психика или физиология, пропуска голямата картина, включваща и двете.
При различните хора работят различни неща. Това е така, защото проблемът, довел до тревожност или депресия, може да е от различно естество. Също така всеки има различни вярвания, темперамент, характер, ранен опит, възгледи, схващания за света, физиология, биохимия и мозъчни процеси.
Какво не работи
Човек, който никога не е страдал от депресивно или тревожно разстройство, няма никаква идея за какво става въпрос. Твърдя го много отговорно като преминал през тези състояния. Бях свидетел на изключително неадекватни реакции и вярвания от страна на близки, приятели, институции, професионалисти в сферата, лекари и най-вече изписаното по онлайн форуми и фейсбук групи. Да се дават съвети е лесно и също толкова безотговорно.
Не работят съвети като:
- пий една ракия и ще се оправиш
- я вземи се стегни
- повечко сън/секс/пиене/жени/пари и всичко ще се нареди
- няма от какво да те е страх, я се успокой
- еее, голяма работа
- от безсъние не се умира
- само не пий гадна химия
- вярвай в Господ и ще се излекуваш
- времето лекува
- всичко ще мине от само себе си
- мисли позитивно
- проблемът е само в главата ти
- ти си здрав, нищо ти няма
- всички имаме проблеми, да не мислиш, че си единствен/а
- вместо вечно да се оплакваш, вземи се в ръце
- взимай пример от Иван, виж как се справя с подобни ситуации
Подобно отношение само засилва усещането на страдащия, че никой не го разбира, че само той има неизлечим проблем, че е неадекватен, че има нещо нередно единствено с него.
Какво работи или научният метод
Доказаните методи в световен мащаб при депресивни и тревожни разстройства с измерим ефект, по-голям от плацебо, са точно два – психотерапия и медикаментозна терапия.
Разбира се, освен тях, има и много ефективни странични помощни методи като стабилизиране на кръвната захар, медитация, релаксация, спорт, достатъчно сън, хипнотерапия (хипноза).
Как разбираме, че даден метод работи? Лесно, използвайки научен подход. Накратко той представлява следното: създава се хипотеза, провежда се експеримент, който да я потвърди или отхвърли и накрая резултатите се интерпретират статистически. Това се прави с достатъчно голям брой хора и се повтаря от различни екипи по света. С годините се наблюдават повтарящи се резултати и чрез статистика се стига до изводи кои методи дават резултат.